KIM JESTEM

Swoje treści przekazuję głównie do osób rozpoczynających swoją szachową przygodę oraz szachistów starających się podnieść swój poziom szachowy.

Kilka słów o mnie

Hej – jestem Marcin Molenda. Jestem aktywnie grającym szachistą, certyfikowanym instruktorem oraz sędzią szachowym. W szachy nauczyłem się grać już przeszło 13 lat temu. Głównie za namową moich rodziców, zdecydowałem się wstąpić do „kółka” szachowego. Był to szkolny klub szachowy (UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski)  mający na celu zainteresowanie młodszego pokolenia „królewską grą”. W tamtym czasie myślałem, że to będzie chwilowa „zajawka”. Chwilę potrenuję a potem się zobaczy…

Jednak nie mogłem się bardziej pomylić!

Szachy totalnie mnie zauroczyły. Mnogość możliwości oraz złożoność strategii to jest coś, co przez ostanie 13 lat nie pozwoliło mi oderwać się od „64 pól”. W trakcie swojej kariery zagrałem wiele turniejów. Zaczynając od zawodów lokalnych, kończąc na Olimpiadzie Szachowej oraz Akademickich Mistrzostwach Świata. 

Nie ukrywając, „na poważnie” szachami zająłem się w roku 2016 kiedy to zająłem 11 miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów do lat 18 (Startując z numerem 46) w Pradze. Był to dla mnie sygnał, że może nie jestem taki zły w te szachy i warto by było jeszcze bardziej przycisnąć trening. 😉

Marcin Molenda
Marcin Molenda - Turniej kołowy IM Katowice Springs 2018

Im starszy tym lepszy… albo bardziej doświadczony! 

Co ciekawe, większość szachistów wieńczy swoje sukcesy w okresie juniorskim. Niestety, ale zaczynając dość późno, bo w trakcie 3 klasy podstawówki, byłem daleko w tyle za swoimi rówieśnikami. Początki gier w różnych turniejach jasno zweryfikowały moje miejsce w szeregu 🙂 ale ciągła praca i niepoddawanie się dały wspaniały, finalny rezultat. Pamiętnym momentem były dla mnie pierwsze starty w zawodach rangi Mistrzostw Polski. W początkowych występach tego poziomu zająłem wtedy odpowiednio: ostatnie miejsce i rok później przedostatnie 😀 Jednak w ostatnim roku „juniorki” zostałem brązowym medalistą Mistrzostw Polski (Koszalin 2016).

Koniec wieku juniorskiego i…

I tutaj większość z Was, która jeszcze dotrwała, bardzo mocno się zdziwi. Po dostaniu się na studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, ilość zdobytych medali krajowych jak i rangi międzynarodowej dosłownie eksplodowała. W końcu ciężka praca się zwróciła, i została zwieńczona 3 wicemistrzostwami Polski i jednym drużynowym i indywidualnym brązowym medalem (odpowiednio w latach 2018-2021), Drużynowym Akademickim Wicemistrzostwem Świata (Brazylia 2018) oraz złotem Olimpiady Szachowej Online (2020). W tamtym czasie wzbiłem się na najwyższe osobiste wyniki rankingowe, wynoszące 2425 punktów ELO.

Aktualnie posiadam tytuł Mistrza FIDE (zdobyty w 2016 roku) z rankingiem wynoszącym 2362 punkty. Gram dla klubu UKS Pionier Jastrzębie Zdrój. Moim celem jest posiadanie tytułu Mistrza Międzynarodowego (ang. IM – International Master) czy też Arcymistrza (ang. GM – Grandmaster). Do pierwszego celu – IM’a, już niewiele brakuje z uwagi na wykonanie większości warunków: 

  • 2 normy na IM-a (wymagane są 3)  
  • przebicie rankingu 2400+ ELO – zrobione w 2016 roku

Czy uda się zrobić ostatnią normę? Czas pokaże 🙂 Ja tymczasem chciałem Ci podziękować za to, że dotrwałeś do samego końca.
Serdecznie pozdrawiam,
Marcin Molenda

COPYRIGHT © 2021 Szachowemistrzostwo.com