En Passant / Bicie w przelocie

Bicie w przelocie – jest to jedna z najtrudniejszych zasad szachowych do nauczenia się podczas poznawania podstaw gry w szachy. Pomimo tego, że pionek ma określony schemat bicia, to jednak mamy do czynienia wyjątkiem od reguły. Bardzo istotne jest to kiedy możemy to robić oraz czy w pewnych sytuacjach warto to wykorzystywać.

Co to en passant/bicie w przelocie?

Czym w skrócie jest bicie w przelocie? Po prostu zbiciem pionka przez pionka. Brzmi prosto, prawda? Otóż, pomimo swojej niewinnej definicji, musimy zapamiętać warunek w którym możemy takie coś zrobić. Aby zaistniała możliwość bicia w przelocie, pion jednej ze stron musi wykonać ruch o 2 pola, a pole, które minął jest atakowane przez pionka przeciwnika. PRZYKŁAD:

Biały pionek stoi na polu d5, a Czarny wykonał ruch e7-e5 (z pola e7 na pole e5). W takich warunkach Czarny „ominął” pole e6 przez ruch swojego piona (dlatego ta zasada działa wyłącznie gdy pionek ruszy się o dwa pola), co nie dało możliwości Białemu na zbicie Czarnego pionka. Brzmi zawile? Zobaczcie na diagram i wszystko się wyjaśni 😊

en passant
Przykład bicia w przelocie

Przykłady

Teraz zachęcam do zapoznania się z kilkoma przykładami, aby być pewnym czy aby na pewno dobrze zapamiętało się ideę bicia w przelocie. Pytanie jest następujące:

Czy można zrobić bicie w przelocie (fr. En passant)?

Rozwiązania będą na samym końcu 😉

En passant
Przykład 1
En passant
Przykład 2
En passant
Przykład 3
Bicie w przelocie
Przykład 4

Rozwiązania

  1. TAK – pionek ruszył się o dwa pola oraz „ominął” pole atakowane przez pionka przeciwnika.
  2. NIE – pion ruszył się tylko o jedno pole!
  3. NIE – pion Czarnego nie ominął żadnego pola atakowanego przez Białe. W tej sytuacji Biały pion powinien stać na 5 linii.
  4. TAK – Czarne mogą zrobić bicie w przelocie. Wszystkie warunki zostały spełnione.
COPYRIGHT © 2021 Szachowemistrzostwo.com