You are currently viewing Jak grać przeciwko gambitom szachowym?
Artykuł dotyczący gambitów szachach

Jak grać przeciwko gambitom szachowym?

Gambity, gambity, gambity...

Jedni je uwielbiają, inni nienawidzą. Chyba każdy z Nas w swojej karierze szachowej został totalnie rozgromiony, ponieważ „wpadł” w jakiś gambit przygotowany przez przeciwnika. Zawsze irytowało mnie to, że przeciwnik może sobie po prostu oddać pionka lub figurę w debiucie i praktycznie za darmo atakować mojego króla. Dlatego też, w dzisiejszym artykule podejmę się tematu i przedstawię Wam w jaki sposób można z takim podejście walczyć . 

Czy w ogóle jest gambit szachowy?

Chyba od odpowiedzi na to pytanie powinniśmy zacząć. Jeśli nie wiemy z czym walczyć, to jak i kiedy będziemy wiedzieli jak wykorzystać poszczególne strategie walki przeciwko nim?!

Także w dużym skrócie gambit szachowy to nic innego niż ofiara materiału w debiucie w zamian za korzyści „dynamiczne” np. przewaga w rozwoju, większa ilość przestrzeni lub po prostu para gońców. Z jednej strony my przyjmując gambit zdobywamy przewagę materialną z drugiej to przeciwnik ma ciekawą inicjatywę.

  • Poniżej klasyczny przykład gambitu:

Pomimo tego, że Białe grają tutaj bez figury pozycja nie jest przegrana z uwagi rekompensatę jaką otrzymują tj. ogromna ilość aktywności oraz przestrzeni w pozycji.

Gambit, gambitowi nie równy?

Tak jak powiedział Garry Kasparov:

"Jeśli wszystkie gambity miałyby być obalone, to ostatnim z nich będzie gambit wołżański"

Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem technologii nowoczesne silniki szachowe są w stanie wyliczyć zdecydowanie większą ilość wariantów niż 5, 10, 15, czy 20 lat temu. Niestety, ale najbardziej na tym tracą gambity, ponieważ teraz komputer bez większych problemów jest w stanie obalić konkretne ustawienia oraz idee wykorzystywane w wielu popularnych otwarciach np. w Gambicie Królewskim.

Jednak, uważam że aktualnie mamy co najmniej dwa bardzo dobre i grywalne gambity:

  1. Gambit Hetmański,
  2. Gambit Wołżański.

Jakie gambity są najlepsze dla początkujących zawodników?

Nie ukrywając, na początku swojej kariery powinniśmy się skupić na fundamentach, bo to dzięki nim zdobywamy najwięcej punktów. Mimo to, analizując poszczególne otwarcia można pokusić się o pewien ranking gambitów dla początkujących. Muszę przyznać, że w większości zgadzam się z Tier Listą zaprezentowaną przez „Hikaru” oraz GothamChess (Levy).

Gambit Tier list

Jak grać przeciwko gambitom?

Co zrobić jeśli gramy partię a przeciwnik zaskoczył nas nieznanym gambitem? 

Przede wszystkim nie panikować!

Panikowanie jest najgorszym co możemy zrobić. Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby zrozumieć po co przeciwnik oddaje nam materiał. Czasami (nawet częściej niż czasami…) zdarza się, że przeciwnik po prostu podstawił materiał wink. Jeśli tak się stanie to sprawa jest prosta, a jeśli jest to zaplanowana idea? Cóż, wtedy mamy do wyboru kilka możliwych rozwiązań:

1. Jak najszybsze wprowadzenie figur do gry

Nieodłącznym elementem gambitu jest zdobycie aktywności przez stronę, która oddaje materiał. Jeśli zbagatelizujemy sprawę, to przeciwnik będzie nas szybko zaatakować.

Spójrzmy na przykład poniżej:

Marcin Molenda

Teraz w ramach kontrastu zobaczmy jak powinniśmy to robić:

Gambit szachy

2. Zwrócenie zdobytego materiału

Gambit szachy

Nasz przeciwnik oddaje swoje figury po to aby otrzymać wymierne korzyści bazujące na przewadze dynamicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie temu aby zrobić to samo! Bardzo ważne jest to, aby zbyt mocno nie przywiązywać się do materiału w gambitach. Niestety, ale czasami inicjatywa jest tak duża, że najlepszą opcją jest zwrócenie materiału i wyrównanie pozycji. Dzięki temu, że Czarne natychmiastowo zwróciły materiał w ramach uzyskania aktywności nie musiały się martwić o niepotrzebną kontrgrę przeciwnika.

 Musicie pamiętać o tym, że przeciwnik grając gambit nastawia się na atak, a w tym przypadku bardzo szybko pozbawiamy go złudzeń i stawiamy w dosyć niekomfortowej sytuacji. Uważam, że jest to jedna z lepszych technik jaką możecie wykorzystać w sowich partiach.

Czy gambity nie działają?

Patrząc na wyżej wymienione metody można dojść do wniosku, że granie gambitów jest dość ryzykowne. W pewnym sensie można tak powiedzieć jeśli grany jest „teoretycznie” niepoprawny gambit. Mimo to, zawsze należy brać pod uwagę element zaskoczenia – to właśnie on pozwala na zdobywanie punktów w gambitach posiadających wątpliwą reputację. Dodatkowo nie możemy wykluczyć wszystkich opcji. W tym przypadku nasuwa się kwestia Gambitu Hetmańskiego, który na najwyższym poziomie jest uznawany za główną teorię.

Podsumowując – gdy zdarzy się, że przeciwnik Was zaskoczy, nie panikujcie i pamiętajcie o dwóch metodach radzenia sobie z gambitami:

  1. Jak najszybsze wprowadzenie figur do gry,
  2. Zwrócenie zdobytego materiału.

Jeśli artykuł Wam się podobał to zapraszam do odwiedzenia moich sociali:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
حلول أنابيب HDPE في العراق

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

uPVC pipes
11 miesięcy temu

you are truly a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great activity in this matter!