You are currently viewing Najlepszy debiut dla początkujących?
Marcin Molenda

Najlepszy debiut dla początkujących?

Jaki debiut wybrać?

Każdy szachista po poznaniu podstaw oraz rozegraniu kilku lub kilkunastu partii zadaje sobie dość narzucające się pytanie: „Jaki debiut powinienem grać?”, „Jaki jest najlepszy debiut dla początkujących?” lub „Które otwarcie będzie dla mnie najlepsze?” Na pozór odpowiedź może wydawać się prosta, ale mnogość możliwość w szachach potrafi przytłoczyć niejednego zawodnika.

W zdecydowanej większości mamy do wyboru dwa podstawowe ruchy:

  • 1.e4 oferujące otwarte pozycje z wieloma możliwościami taktycznymi, zdecydowanie bardziej polecanymi dla graczy dopiero co poznających grę.
  • 1.d4 dające możliwość gry w bardziej zamkniętych strukturach gdzie strategia odgrywa kluczowe znaczenie.

Jeśli chodzi o wybór pierwszego ruchu to miałem okazję przetestować oba i muszę przyznać że wybór nie był najprostszy 😊 Jednak, wybór można uzależnić od kilku czynników. Idealny debiut na sam początek musi spełniać kilka warunków:

  • Jest prosty,
  • Uczy dobrych nawyków szachowych,
  • Plany są zrozumiałe do wykonania,
  • Pozwala nam dość szybko zmusić przeciwnika do podjęcia trudnych decyzji.
Debiut szachowy

Pewnie teraz część osób pomyśli – „Marcin – to jest zbyt piękne aby było prawdziwe!” 😉. Tutaj muszę Cię zaskoczyć, ponieważ jest to otwarcie które idealnie wpasowuje się w wyżej wymienione warunki. Mowa o bardzo prostym, aczkolwiek niesamowicie skutecznym debiucie jakim jest Partia Szkocka! Na poparcie moich słów pragnę tylko zaznaczyć, że otwarcie to było wykorzystywane przez takich Mistrzów Świata jak m.in. Mikhail Tal, Garry Kasparov czy też Magnus Carlsen. Niezły skład, prawda?! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym otwarciu zapraszam do czytania dalej! 😊

No dobrze, nazwa bardzo fajnie brzmi, ale jak tak naprawdę wygląda to otwarcie? Otóż, kolejność jaka musi zostać zastosowana została przedstawiona na diagramie poniżej.

Debiut Szachowy

Jak można zauważyć, dojście do tego typu debiutu jest bardzo proste, a co za tym idzie będziemy mieli okazję dosyć często testować naszych przeciwników w tym otwarciu.

Przejdźmy teraz do omówienia konkretnych czynników.

1. Prostota partii szkockiej

Ogromną zaletą tego otwarcia jest to, że możemy go grać praktycznie intuicyjnie. W przeciwieństwie do wielu złożonych struktur powstających w partii sycylijskiej lub obronie francuskiej – partia szkocka oferuje szeroki wachlarz możliwości poprzedzony bardzo intuicyjną grą.

2. Uczy dobrych nawyków szachowych

Dla osób, które dopiero co poznają tajniki szachowych strategii bardzo ważne jest wyrobienie kilku kluczowych schematów myślenia na początku partii.

3 nawyki, których skutecznie nauczymy się grając partię szkocką:

  • Walka o centrum
  • Zabezpieczenie króla
  • Wyprowadzanie figur
Debiuty szachowe

Dzięki tylko tym trzem elementom otworzymy sobie drogę do wielu zwycięstw. Znakomita większość szachistów na początku swojej kariery chce jak najszybciej wygrać partię co nieuchronnie prowadzi ich do pójścia na skróty – wybierają wątpliwe strategie np. Mat Szewski / Szewczyk. Niestety, ale w długim terminie takie podejście prowadzi do stagnacji rankingowej i irytacją wynikającą z braku progresu. Na szczęście z pomocą przychodzi partia szkocka 😉

3. Plany są zrozumiałe do wykonania

Co jak co, ale partia szkocka oferuje jedne z najbardziej przejrzystych planów w szachach. Naszym głównym założeniem jest przejęcie kontroli nad centrum, a następnie zwiększanie presji na skrzydle królewskim. Idealnym przykładem będzie główny wariant 4…Nf6.

Debiuty szachowe

4. Pozwala nam dość szybko zmusić przeciwnika do podjęcia trudnych decyzji

Pułapki! Kto nie lubi ich zastawiać?! Ja nie znam ani jednej osoby, która nie chciałaby wygrać partii poprzez subtelnie przygotowaną strategię. Również i w tym przypadku dzięki bardzo harmonijnemu rozwojowi możemy bardzo szybko postawić przeciwnika przed trudnym zadaniem. Dwoma typowymi błędami popełnianymi przez zawodników w partii szkockiej są:

1) Klasyczna podstawka figury

Partia szkocka

2) Wybicie do spodu na d4

Partia szkocka

 Na koniec zachęcam do rozwiązania zadań dotyczących Partii Szkockiej 

Partia szkocka
Zadanie 1 - Białe zaczynają i wygrywają
Zadanie szachowe
Zadanie 2 - Białe zaczynają i wygrywają.

Podsumowując, Partia szkocka jest debiutem dla każdego. W rękach dobrze przygotowanej osoby potrafi przynieść wiele punktów w partiach online oraz turniejowych. Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem Ci rozwiać wątpliwości dotyczące tego debiutu. 

W komentarzu podziel się swoimi doświadczeniami dotyczącymi debiutów – kto wie może trafi się nawet partia szkocka! 

  1. Sxc6 bxc6, 2. Gxc5 dxc5, 3. Hxd8+ Kxd8, 4. Sc3 +- (Z wygraną Białych – ze strategicznego punktu widzenia)
  1. Gh7+! Kxh7, Hxd5 +- z przewagą materialną. Białe wygrywają.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments