You are currently viewing Zrealizuj przewagę materialną w 2 krokach!

Zrealizuj przewagę materialną w 2 krokach!

1. Przewaga Materialna

Ile partii przegraliście posiadając przewagę materialną? Jedną, dwie, dziesięć a może sto? Muszę przyznać, że w moim przypadku już przestałem liczyć, ale dzięki temu poznałem kilka bardzo fajnych technik, które będziecie mogli wykorzystać w swoich partiach!

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen jest najskuteczniejszym zawodnikiem konwertujący przewagę materialną na zwycięstwa

Realizacja przewagi materialnej jest jednym z najważniejszych elementów w szachach. Aby skutecznie zdobywać ranking czy też wygrywać turnieje, nieodłącznym elementem jest wygrywanie partii podczas gdy posiadamy przewagę materialną. Ciężko zliczyć ile gier w historii szachów zostało „wypuszczonych” z uwagi na brak konkretnie przyjętej strategii podczas realizacji tego typu przewagi. Na całe szczęście w tym artykule przychodzę z pomocą i pokażę Wam dwie najlepsze metody wygrywania partii gdy posiadamy hetmana, wieżę, skoczka albo po prostu pionka więcej.

Czy je znacie? A może chcecie sobie przypomnieć? Mimo to, zapraszam do czytania!

2. Kiedy mamy przewagę materialną?

Na samym początku musimy odpowiedzieć na pytanie, czym jest przewaga materialna? Otóż, to nic innego jak posiadanie więcej figur lub pionów niż Twój przeciwnik. Nic prostszego!

Jak sprawdzić czy mam przewagę materialną?

Sprawdzenie czy mamy przewagę materialną jest bardzo proste! Wystarczy policzyć figury i pionki na szachownicy, porównać zsumowaną wartość z sytuacją materialną u przeciwnika a zadanie będzie wykonane. Jeśli nasza wartość jest wyższa – mamy przewagę materialną.

Z reguły każda figura ma przypisaną wartość bazową, jednak to wszystko bardzo mocno zależy od sytuacji na szachownicy, dlatego też wraz z coraz głębszym poznawaniem tajników szachów przekonacie się że „wartość” figur może się zmieniać 😉

Poniżej dla przypomnienia – podstawowa wartość poszczególnych figur:

  • Hetman  – 9 punktów,
  • Wieża – 5 punktów,
  • Goniec – 3 punkty,
  • Skoczek – 3 punkty,
  • Pion – 1 punkt.

Dlaczego nie ująłem Króla? Otóż, z uwagi na to że król nie ma przypisanej wartości!

Czasami mamy do czynienia z całkiem nietypową sytuacją tj. posiadamy równowagę materialną ale mamy więcej figur. W tego typu momentach przyjęło się, że gdy obie strony mają podobny rozwój i koordynację oraz struktura pionowa jest podobna, strona posiadająca więcej figur ma większe szanse na przeprowadzenie skutecznego ataku.

Spójrzcie na przykład poniżej:

Szachy

Pomimo równowagi materialnej, Białe posiadają znaczenie lepiej ustawione figury. Dodatkowo mają dwie lekkie za wieże i pionka co pozwala im przeprowadzić decydujący atak! Istotnym elementem jest również bardzo osłabiony król, gdzie pionki na polu „f7” oraz „g6” są Naszym głównym obiektem ataku.

W partii Czarne zdołały wytrzymać tylko kilka następnych posunięć po czym się poddały. To się nazywa siła przewagi figury w ataku!

3. Jakie są korzyści płyną z przewagi materialnej?

Korzyści jest naprawdę wiele, ale do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • Posiadanie większej ilość sił w ataku oraz obronie, dzięki czemu łatwiej nam wywierać presję na przeciwnika,
  • Każde uproszczenie, czy też zbliżanie się do końcówki w większości przypadków jest dla nas bardzo dobre,
  • Przeciwnik jest pod ogromną presją psychologiczną i pozycyjną w partii. Musi cały czas kreować grę, w przeciwnym razie Nasza przewaga będzie decydująca.

4. Najczęstsze błędy podczas realizacji przewagi materialnej

Wiele zawodników posiadających przewagę materialną w swoich partiach popełnia kilka bardzo podstawowych błędów. Do największego z nich możemy zaliczyć przesadną pewność siebie! Nie bez powodu ktoś powiedział:

„Im większa przewaga tym większa uwaga!”

 Gracze mają tendencję do rozluźniania się kiedy widzą, że ich sytuacja na szachownicy jest korzystna, przez co szanse na to, że pominą ideę przeciwnika są ogromne. Zaczynają grać tak jakby oponent nie był w stanie wykreować własnych gróźb. Muszę przyznać, że sam padłem ofiarą tego zachowania, co możecie zobaczyć na przykładzie poniżej.

Molenda - Ivanov

Pomimo tego, że miałem figurę więcej zdołałem przegrać partię! Była to świetna nauczka aby nie być przesadnie pewny siebie, nawet gdy posiadam znaczącą przewagę.

Drugim, bardzo dużym błędem jest ignorowanie planów przeciwnika i wyłączna realizacja swoich idei. Niestety, ale w znakomitej większości przypadków gdy wygrywamy materiał, przeciwnik przez najbliższe 4-5 posunięć dostaje trochę aktywności, którą musimy spacyfikować. Czasami jest to trudne zadanie, ale jeśli to zrobimy to reszta partii powinna być już stosunkowo prosta.

Jakie wnioski możemy wyciągną z tych przykładów? Przede wszystkim nigdy nie zakładajcie, że Wasz przeciwnik już się poddał i nie będzie kreował żadnych gróźb!

5. Najlepsze 2 strategie realizacji przewagi materialnej

Po omówieniu wcześniejszych elementów w końcu możemy przejść do długo wyczekiwanych strategii. Wyróżniamy dwie główne strategie realizacji przewagi materialnej:

  • PRZEJŚCIE DO ATAKU

Czasami zdarza się sytuacja w której mamy przewagę figury, którą zdobyliśmy za pomocą ataku, kombinacji czy też wyważonej gry strategicznej. Z reguły najlepszą strategią jaką możemy wtedy przyjąć jest przejście do ataku.

Ta strategia jest z jednej strony bardzo prosta, a z drugiej szalenie skuteczna. Po prostu, gdy mamy przewagę figury, możemy skupić się na ataku jednego punktu, przez co przeciwnik będzie zmuszony do wycofania się do defensywy. Jednak, samo przejście do obrony nic mu nie da, z uwagi na większą siłę ataku!

Przejście do ataku

Dzięki przewadze figury Białe bez najmniejszych problemów są w stanie wygrać pionka na polu „d6” a co za tym idzie całą partię!

  • WYMIANA FIGUR, ale unikanie wymiany pionków

Drugą i bardzo skuteczną metodą realizacji przewagi materialnej jest redukowanie możliwości kontrgry przeciwnika poprzez wymianę figur i unikanie wymiany pionów.

Naszym głównym priorytetem powinno być niedopuszczenie przeciwnika do stworzenia groźnej inicjatywy. Dzięki temu nie będziemy musieli się niepotrzebnie martwić obroną króla, czy też innych punktów kluczowych w pozycji. Dlatego też, tak ważne jest wymienianie figur.

Za pomocą wykorzystania tej metody:

Spójrzmy na przykład poniżej

Wymiana figur

Białe nie dają szans swojemu przeciwnikowi i natychmiast wymieniają wieże. Dzięki temu mogą bez żadnych, niepotrzebnych komplikacji przejść do wygranej końcówki K+S+P vs K+2P.

Dodatkowo, pamiętajmy o tym aby zachować piony na szachownicy. Bez żadnych pionów przewaga figury nie ma znaczenia, ponieważ nie jesteśmy w stanie zamatować tylko jedną lekką figurą. Dlatego należy bardzo dokładnie przemyśleć, każdą wymianę pionów w pozycji.

BONUS

Tutaj możemy zobaczyć, czym grozi przesadna pewność siebie posiadająć OGROMNĄ przewagę materialną 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments